Nyomtatás indítása
A program nyomtatványai az adott ablakban a Nyomtatás gombbal készíthetőek el. A táblázatok alapszintű formázással történő nyomtatásához pedig kattintson a bal egérgombbal a táblázat bal felső sarkában található lila körre, vagy a jobb egérgombbal a táblázat fejlécén bárhol és a megjelenő előugró menüből válassza a Nyomtatás menüpontot.
Az Eddigi ügyletek és Tétel mozgások ablakban a lista nyomtatásánál lehetőség van a nyomtatvány végén összesítés megjelenítésére, ha a Beállítások főmenüben a Nyomtatás gomb után az Egyéb fül alatt a "Listák nyomtatása összegzéssel" kapcsoló be van kapcsolva. Pénz összegek összesítése akkor lehetséges, ha a listában szereplő pénznemek azonosak. Mennyiségek összegzése akkor lehetséges, ha a listában szereplő tételek mértékegysége azonos.
Előnézeti ablak
A nyomtatás előtt egy előnézeti ablak jelenik meg (Számlázáskor az Új számla ablakban a jobb felső sarokban lévő Megtekintés gomb megnyomásakor), ahol megtekinthető, hogy hogyan fog kinézni a nyomtatvány. A nyomtatvány nem csak nyomtatható, hanem küldhető emailben is, akár a nyomtatás helyett, vagy a nyomtatás mellett. Ha mégsem szeretne nyomtatni vagy az ügyletet kiállítani, akkor az ablak jobb felső sarkában lévő X gombon kell kattintani és visszakerül az eredeti képernyőre. Az előnézeti ablak mindig megjelenítésre kerül nyomtatás előtt, ez a lépés nem hagyható ki.
Ha egynél több nyomtató van a Windowsban feltelepítve, akkor legördülő listában kiválasztható, hogy melyik nyomtatóra szeretné küldeni a nyomtatványt. Alapértelmezés szerint a program arra a nyomtatóra fogja küldeni a nyomtatványt, amelyik a Windows-ban (nyomtatók és faxok) alapértelmezettként van megjelölve. A kiválasztott nyomtató lehet fizikai, vagy virtuális nyomtató is, amellyel PDF fájl készíthető.
Ha több oldalas a nyomtatvány, akkor megtekinthető a legelső, előző, következő, legutolsó oldal a bal felső sarokban található gombokkal.
A nagyító gombokkal az előnézeti kép megjelenítésének mérete változtatható. A nyomtatvány a megjelenítési nagyítástól függetlenül, mindig ugyanúgy fog kinézni.
Nagyító mínusz jellel: Az előnézet képen egy teljes oldal látható.
Nagyító jel nélkül: Az előnézeti képen az aktuális oldal teljes szélességében látható, de függőlegesen szkrollozni kell.
Nagyító plusz jellel: 200%-os nézet.
Az előnézeti kép nagyításának megváltoztatásához használható az ablak alsó részén található csúszka is. A Beállítások főmenüben a Nyomtatás gombon kattintva az Egyéb fül alatt meghatározható, hogy mi legyen az alapértelmezett nagyítási méret az előnézeti ablakban.
Nyomtatás
A nyomtatás tényleges megkezdéséhez az előnézeti ablakban a Nyomtatás gombon kell kattintani. Ekkor a program a kiválasztott nyomtatóra elküldi a nyomtatványt. Ha egy virtuális nyomtató lett kiválasztva, akkor a nyomtatás helyett egy fájl mentési ablak jelenik meg. Erről bővebben a virtuális nyomtatóprogram készítőjénél érdeklődhet.
A program a Windows-on keresztül kommunikál a nyomtatóval, tehát elvileg bármilyen nyomtató megfelelő, amely A4-es formátumú oldalt tud nyomtatni, lehet az lézer, tintasugaras, hőszublimációs vagy esetleg mátrix. A program nincs optimalizálva mátrix nyomtatókra, ezért ez a nyomtatótípus nem mindig kezeli megfelelően a program grafikus nyomtatványát, illetve elképzelhető, hogy a nyomtatás nagyon lassú lesz. Célszerű inkább lézer, vagy tintasugaras nyomtatót használni.
A nyomtató különböző nyomtatási beállításai, köztük a színes / feketefehér beállítás, a nyomtatási minőség, stb. szoftverünkben nem végezhetőek el és nyomtatás előtt a nyomtató beállítási ablaka nem jeleníthető meg, ezért szoftverünkből történő nyomtatás előtt érdemes a nyomtató beállításait a Windows-ban elvégezni és elmenteni alapértelmezett beállításként a nyomtató használati útmutatójában írtak szerint. Kétoldalas, duplaoldalas nyomtatás funkció szoftverünkben nincs, a program az többoldalas dokumentumok egyes oldalait külön papírra nyomtatja.
A megfelelő működés biztosítása érdekében fontos, hogy a nyomtatóhoz a gyártótól származó, adott operációs rendszerhez tartozó, legfrissebb driverprogram legyen telepítve.
Nyomtatási formátum beállítások
A Beállítások főmenüponton belül a Nyomtatás gombon kattintva az Egyéb fül alatt határozhatóak meg azon általános nyomtatási beállítások, amelyek minden nyomtatvány esetén érvényesek.
Itt adható meg az alsó és felső lapmargó milliméterben. Ha például előregyártott fejlécezésű papírt használt üzleti nyomtatványai elkészítéséhez, akkor célszerű a felső vagy alsó lapmargót nagyobbra állítani.
Ha azt szeretné, hogy ne a Windows-ban beállított alapértelmezett nyomtatóra nyomtasson a program, akkor a nyomtatási beállítások Egyéb füle alatt a Nyomtató legördülő listából válassza ki azt a nyomtatót, amelyet rendszeresen használni kíván.
Számla és egyéb bizonylatok nyomtatási beállításai a Beállítások főmenüpont Nyomtatás gombja után a megfelelő fülön kattintva érhetőek el.
A bizonylatok formátuma (keretek, betűtípusok, stb.) a Beállítások főmenüpont Nyomtatás gombja után a Bizonylat formátum fül alatt állítható be.
A legtöbb nyomtató támogatja az automatikus átméretezést, így egyszerűen a nyomtató programjának beállításával lehetőség van a bizonylatok A5 formátumú nyomtatására is.
Egyszerűsített számla, vagy nyugta blokknyomtatóra is nyomtatható.
Másolat készítése
Az Eddigiek főmenüben az Eddigi ügyletek vagy Eddigi számlák gombot megnyomva megtekinthetőek a korábbi számlák és más bizonylatok. Ezekről másolat készíthető a táblázat megfelelő során duplán kattintva, vagy a Másolat gombbal.
A másolat formátumát befolyásolja, hogy a Beállítások főmenüben a Nyomtatás gomb után a "Bizonylatok példányainak megkülönböztetése" be van-e kapcsolva. Bekapcsolt állapotban a másolaton az eredetihez képest az alábbi eltérések szerepelnek: Feltüntetésre kerül az "Az eredetivel mindenben megegyező!" és a "Másolat" felirat, valamint a példányszámnál másolat szöveg lesz látható. A kapcsoló kikapcsolt állapotában (alapértelmezés) az eredeti és a másolati példányok azonosak lesznek.
Számlák és más bizonylatokról PDF dokumentumot is készíthet. Ehhez a Windows-ban egy PDF nyomtatót kell feltelepíteni (például Bullzip PDF Printer, vagy Microsoft Print to PDF) és erre a virtuális nyomtatóra nyomtatni a dokumentumot a Nyomtatás gombra kattintva, vagy a Küldés emailben jelölőnégyzet választása esetén a Küldés gombra kattintva. Szoftverünk az előnézeti ablak megjelenítésekor mindig a "Nyomtatás" jelölőnégyzetet bekapcsolva, a "Küldés emailben" jelölőnégyzetet kikapcsolva jeleníti meg. Ezen működés átállítása nem lehetséges. Egyes PDF nyomtató szoftverek, mint a Bullzip PDF Printer képesek alapértelmezetten beállítani a dokumentum fájlnevét a bizonylat sorszámára, míg más szoftverek, mint a Microsoft Print to PDF esetén a fájlnevet mindig manuálisan kell megadni.
Emailben történő küldés során a Beállítások főmenüben a Nyomtatás gomb után az Egyéb fül alatt bekapcsolható a PDF exportálásnál betűtípusok beágyazása lehetőség. Bekapcsolt állapotban sokkal nagyobb méretű fájl készül, így jóval lassabban küldhető emailekben, de minden számítógépen és mobiltelefonon biztosan megtekinthető lesz. Kikapcsolt állapotban kisebb, gyorsan elküldhető pdf dokumentum jön létre, de Android vagy iPhone rendszeren, illetve ritka esetben néhány számítógépen nem tekinthető meg megfelelően.
Lehetséges üzenetek
- “Exception EPrinter in module axelpro.exe. There is no default printer currently selected.”
Az üzenet akkor fordulhat elő, ha a Windows-ban nincs feltelepítve egyetlen nyomtató sem. A szoftver megfelelő működéséhez mindenképpen szükséges egy nyomtatódriver megléte, akár valós nyomtató, akár hálózati nyomtató, akár virtuális PDF nyomtató. A megoldáshoz lépjen ki a programból és telepítsen egy nyomtatót az operációs rendszer funkciói segítségével és állítsa be alapértelmezett nyomtatóként.