A gyártás funkció segítségével lehetőség van meghatározni, hogy egy árucikk milyen más árucikkekből állítható elő, így ez alapján automatizálható a készletkezelés folyamata, amely során a késztermék készlete növekszik, az alapanyagok készlet mennyisége pedig a megfelelő mértékben csökken.
Bekapcsolás
A Beállítások főmenüben a Program gomb megnyomása után a Főbb funkciók fül alatt az "Összetevők és gyártás" kapcsolóval szabályozható, hogy ezen lehetőséget használni kívánja-e. Bekapcsolás esetén, ha a készlet kezelés főfunkció is be van kapcsolva, akkor az Árucikk lista ablakban a tételek mellett megtalálható lesz egy Összetevők feliratú gomb is, amely az összetevők meghatározására és a gyártásra szolgál.
Összetevők meghatározása
Az Árucikk lista ablakban ki kell választani a megfelelő árucikket és a bal oldalon megjelenő Összetevők gombra kattintva szerkeszthetőek a kiválasztott késztermék alapanyagai. Az Összetevők gomb felirata a szerint változik, hogy jelenleg hány összetevő van az adott árucikkhez hozzárendelve.
Az Összetevők ablakban a táblázatban megtalálható, hogy az Árucikk lista ablakban kiválasztott késztermék milyen összetevőkből áll, azoknak mennyi az aktuális készletmennyisége, valamint hogy a "Gyártandó mennyiség" beviteli mezőben megadott mennyiség legyártásához mekkora az anyagszükséglet. Ha a gyártandó mennyiség alapanyag szükséglete olyan magas, hogy valamely összetevőből nincs elegendő készleten, akkor az a sor piros háttérszínnel jelenik meg.
Új összetevő felvitelénél ki kell választani egy árucikket és megadni azt a mennyiséget, amennyi egyetlen egységnyi késztermék előállításához szükséges. Összetevőnek bármely árucikk megadható, azonban figyelembe kell venni, hogy ha olyan árucikk kerül kiválasztásra összetevőként, amely maga is összetevőkből áll, akkor a gyártás során nem történik meg az alapanyagok alapanyagainak csökkentése.
Célszerű lehet az alapanyagok esetében az Árucikk lista ablak Módosítás gombjával beállítani, hogy az összetevők ne legyenek eladhatóak, csak beszerezhetőek. Így az alapanyag csak gyártás során csökkenhet, külön nem írható rá számlára vagy egyéb eladási ügyletre. Ha a késztermék mindig gyártás során jön létre, akkor pedig beállítható, hogy csak eladható legyen, de ne legyen beszerezhető. A késztermék és az összetevők is lehetnek készletkezeléses árucikkek (termékek) és készletkezelés nélküliek (szolgáltatások).
Ha meg van határozva az összetevő árucikkek beszerzési ára, és ezek pénzneme azonos, akkor az Összetevők ablak jobb alsó részén a program összesíti, hogy a gyártandó mennyiséghez milyen értékű alapanyag felhasználás szükséges. A táblázatban az összetevőkhöz tartozó nettó és bruttó beszerzési ár oszlop is bekapcsolható. Ezen beszerzési értékek kijelzésekor az egyes összetevők legutolsó beszerzési ára van felszorozva az egy egységnyi késztermékhez szükséges alapanyagok mennyiségével.
A késztermékhez beállított összetevők listája az egyes ügyleteken, számlákon nem jelennek meg, azok csak a belső készletnyilvántartás céljából adhatóak meg. A késztermékekhez tartozó beszerzési árak kezelése ugyanúgy történik, mint a normál árucikkek esetén, tehát akkor kerül beállításra, amikor egy új beszerzés történik. Ha a késztermékből nem történik beszerzés, hanem mindig gyártással van előállítva, akkor szoftverünk különböző részein a késztermék árucikkhez tartozó beszerzési ár nem kerül megjelenítésre, továbbá a Készlet Lista nyomtatványon is 0 Ft-ként lesz a hozzá tartozó beszerzési érték feltüntetve. Az összetevők ablakban megjelenített adatokon kívül szoftverünkben a gyártási költségek nyilvántartására nincs lehetőség.
Szűrések
Az Árucikk lista ablak felső részén a Típus legördülő listából kiválasztható, hogy csak az alapanyagokat (amelyek összetevőként szerepelnek bármely más árucikknél), vagy csak a késztermékeket (amelyekhez legalább egy tetszőleges összetevő tartozik) kívánjuk a listán megjeleníteni.
Az Árucikk listán ablakban található táblázat egy adott során kattintva megjelenő előugró menüből az alábbi lehetőségek is kiválaszthatóak a gyártás funkció használata esetén, amennyiben a szűrés eredménye legalább egy árucikk:
- Szűrés: ez minek az összetevője
Az árucikk listán csak azokat az árucikkeket fogja a program megjeleníteni, amelyek az előzőleg kiválasztott árucikk felhasználásával készülnek, tehát ahol a kiválasztott árucikk szerepel összetevőként. Így listázódnak a kiválasztott alapanyagot tartalmazó késztermékek. - Szűrés: ez miből áll össze
Megmutatja a kiválasztott késztermék alapanyagait. Ugyanazokat az árucikkeket jeleníti meg, mint az Összetevők gomb, azonban ezen szűrés használatával lehetőség van csoportosan módosítani az alapanyagok egyes általános jellemzőit.
A kezdő ablakban az Árucikkek főmenüben az "Új Gyártás" gombbal is megjeleníthető az árucikkek listája. Ilyenkor alapértelmezett szűrésként a Késztermékek van bekapcsolva, így az Új Gyártás gomb segítségével azonnal megjeleníthetőek azok az árucikkek, amelyeknek van összetevője.
Gyártás manuálisan
Az Árucikk lista ablakban ki kell választani a megfelelő árucikket és a bal oldalon megjelenő Összetevők gombra kattintva az Összetevők ablakban található "Gyártandó mennyiség" beviteli mező kitöltése után a Gyártás gombbal indítható a gyártási folyamat. A gomb megnyomása után a megadott mennyiséggel növekszik a kiválasztott késztermék mennyisége, valamint csökken a hozzá tartozó összetevők mennyisége az anyagszükséglet szerint. Ezzel együtt létrejön egy Gyártás típusú ügylet, amely az Eddigi ügyletek lekérdezésben megtekinthető és törölhető. A gyártásokról bizonylat nem készül.
A gyártásra is hatással van a Beállítások főmenüben a Működés gomb után a "Negatív készlet engedélyezés módja" legördülő listából kiválasztott lehetőség. Tehát a beállítás alapján engedi vagy tiltja a program az olyan mennyiségű gyártást, amely az összetevő árucikkek negatív készletmennyiségbe csökkenését eredményezné.
Ha több raktár is be van állítva a programban, akkor a Beállítások főmenüben a Működés gomb után az Alapértelmezések fül alatt határozható meg, hogy a program a gyártáshoz szükséges alapanyagokat mely raktárból csökkentse és hogy a készterméket létrehozás után mely raktárba helyezze.
A gyártáshoz egy időpont is tartozik, ami meghatározza hogy mikor történt a gyártási művelet, azaz mikortól csökkent az alapanyagok készlete és mikortól nőtt a késztermék készlete. Ha ezen időpontot nem az aktuális gépóra szerinti időpontra kívánja beállítani, akkor a Gyártás gomb megnyomása előtt az Árucikk lista ablakban a szűréseknél a "Másik időpont választás" jelölőnégyzetet kell bekapcsolni és meghatározni egy dátumot, valamint egy időpontot.
Gyártás automatikusan
Ha az Összetevők ablak alsó részén található "Automatikus gyártás, ha szükséges" kapcsoló be van kapcsolva, akkor a gyártás nem csak manuálisan végezhető el, hanem automatikusan is megtörténik az alábbiak szerint: Egy új számla, eladás, vagy szállítólevél készítése során, ha nincs elegendő mennyiség a késztermékből, akkor a program a gyártás manuálisan szakaszban írtakhoz hasonlóan létrehozza a készterméket, csökkenti az összetevőinek készletét, valamint létrehozza a gyártás ügyletet. Ennek következtében normál felhasználás esetén a késztermék készlete soha nem változik, mivel az eladáskor az automatikus gyártás miatt növekszik a készlet, azonban az eladás miatt csökken. A kétféle mennyiségváltozás kiegyenlíti egymást.
Ha a késztermékből van elegendő mennyiség raktáron, akkor viszont nem történik meg a gyártás, hanem a raktáron lévő késztermék készletmennyisége egyszerűen csökken, hasonlóan a hagyományos árucikkek eladásánal megismert működéshez.
Ha a késztermék rendelkezésre álló készletmennyisége negatív, akkor az automatikus gyártás során a késztermékből nem annyi készül, amennyi az eladáson szerepel mennyiségként, hanem szükség szerint annyival több, hogy végül a késztermék készletmennyisége nulla legyen.
Az automatikus gyártás esetén szükséges lehet (a negatív készlet engedélyezés módjától függően), hogy a hiányzó mennyiségű késztermékhez szükséges alapanyag mennyiség rendelkezésre álljon.
Az automatikus gyártás csak olyan késztermékek esetében használható, amelyeknél az Árucikk lista ablakban a Módosítás gomb után a Készlet fül alatt a "Készlet kezelés" kapcsoló be van kapcsolva, mivel csak ilyenkor állhat elő olyan helyzet, hogy nincs elegendő mennyiség, ezért gyártani kell.
Nem történik automatikus gyártás, ha Ügylet xml importálás vagy Rendszeresen ismétlődő számla funkció használatával kerül kiállításra az ügylet.
Gyártás módosítása
A legyártott mennyiségek korrekciójára kétféle módon van lehetőség. Az Eddigi ügyletek ablakban (az Árucikkek főmenüben az Eddigi Gyártások gombbal is előhívható) a gyártás ügylet törölhető, így visszakerülnek a készletre az alapanyagmennyiségek és újra visszacsökken a késztermék készletmennyisége. Másik lehetőség, hogy a manuális gyártás funkcióval negatív gyártandó mennyiség is megadható, amely ellentétes hatású készletmozgást eredményez, mint a normál gyártás. Ilyen korrekcióra akkor lehet szükség, ha például egy olyan számla érvénytelenítése történik, amely összetevőkből álló, automatikusan gyártandó árucikket is tartalmazott, mivel ebben az esetben a program nem tudja eldönteni a rendelkezésre álló információk alapján, hogy a gyártást is vissza kell-e vonni, vagy csak az automatikusan legyártott árucikk eladása hiúsult meg. Hasonlóan manuális korrekcióra lehet szükség, ha egyik ügyletből készül egy másik, vagy más összetett műveletek történnek.
Szétszerelés
A szétszerelés negatív mennyiség gyártásával végezhető el. Ilyenkor a késztermék mennyisége csökken, a felhasznált alapanyagok mennyisége pedig növekszik.
A gyártás funkció csak az EXTRA és MAX változat esetében érhető el, a LITE és PLUS változatban nem.