A hagyományos grafikonokon kívül az AXEL PRO az alábbi fejlett összesítő lekérdezéseket is tartalmazza, ezáltal lehetővé teszi a cég ügyvitelének optimalizálását a maximális haszonra.
Profit
Ha a Statisztikák főmenüben a Profit számítás gombra kattint és a megjelenő Grafikonok, összesítések ablakban az Adat tartalom legördülő listából a Profit menüpontot választja, akkor a program kiszámolja, hogy az adott csoportosítások és szűrések szerint mennyi volt a haszon.
A profit meghatározása az alábbi módon történik: Minden egyes eladási tétel esetén a program megnézi a nettó eladási árat és ebből kivonja ennek nettó beszerzési értékét, majd az így kapott különbözeteket összegzi.
Mivel eladáskor nincs meghatározva, hogy a korábbi több különböző beszerzés közül melyik lett eladva, így a program FIFO (First In, First Out) rendszer alapján feltételezi, hogy mindig azt adjuk el először, amelyik a legrégebben lett vásárolva.
Példa:
Beszerzés 1 db, 10 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 20 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 30 Ft-ért
Eladás 2 db, 100 Ft-os egységáron.
A profit ebben az esetben 170 Ft, mivel az eladás alkalmával 200 Ft bevétel keletkezett, továbbá ezen 2 db eladásakor a 10 Ft-ért és a 20 Ft-ért (összesen 30 Ft) vásárolt árucikkek lettek eladva.
200 Ft - 30 Ft = 170 Ft
A megfelelő eredmény érdekében fontos az alábbiakat figyelembe venni:
- Minden árucikk esetében a kezdő készletet egy beszerzéssel kell meghatározni, mert az Árucikk ablakban a nyitó készlet megadása nem ad elegendő információt a kalkulációhoz. Ellenkező esetben a program nem tudná, hogy a legelső eladás alkalmával hogyan számolja a profitot, ugyanis nem határozható meg, hogy az eladott mennyiség milyen egységárú beszerzésből származott.
- Az eladások és beszerzések felvitele során soha ne legyen olyan időpont, amikor negatív a készlet. Ha például nulla a raktárkészlet egy adott árucikkből, akkor fontos hogy először a beszerzést írja be, és csak ezután az eladást, mert fordított adatfelvitel esetén nem számolható megfelelően a profit.
- Ne legyenek a program adatbázisában olyan beszerzések, vagy eladások, amelyeknél nincs egységár meghatározva. Ha például a készlet mennyiség nem megfelelő, akkor ne egy 0 Ft-os eladással végezze el a korrekciót, hanem ellenőrizze tételesen, hogy esetleg korábban nem-e a kelleténél több mennyiséget írt be a beszerzéskor.
- Eladáskor és beszerzéskor mindig az Árucikk listáról válasszon, mert egyébként nem rendelhető össze, hogy egy eladás melyik beszerzésből történt.
- A szolgáltatások (készlet kezelés nélküli árucikkek) és a tétel hozzárendelés nélküli eladások (amikor nem az Árucikk listáról történt a választás), valamint a beszerzés nélküli eladások esetén a program a profitot úgy számolja, hogy az megegyezik a teljes nettó eladási értékkel, az árrést pedig 0%-ként jeleníti meg.
- A profitba minden olyan eladás és beszerzés is beszámításra kerül, amelyek még nincsenek kifizetve, vagy részben vannak kifizetve. Így ha Ön nem kezeli a pénzügyeket a programban, akkor is megfelelő eredményt kap, valamint a részkifizetések esetén nem lenne meghatározható, hogy az mely tételekre vonatkozik egy többtételes számla esetében.
- Ha irreálisan magas, vagy alacsony eredmény jelenik meg, akkor az nem programhiba, hanem vélhetően hibás adatbevitel eredménye. Ilyenkor érdemes először megkeresni, hogy melyik árucikkről van szó, utána pedig az Árucikk listán az adott árucikken a jobb egérgombbal kattintva a Tétel mozgások ablakban utánaszámolni és a fentebb írtakat ellenőrizni.
Ha meg szeretné tudni, hogy melyik Árucikk hozta eddig a legtöbb hasznot, akkor válassza a Csoportosítás legördülő listában az Árucikkek lehetőséget, az Adat tartalom legördülő listában pedig a Profit lehetőséget. Ezután kattintson a táblázat második oszlopának fejlécére a profit szerinti sorbarendezéshez. Így egy toplistát kap, amelynek segítségével kiszűrheti azon termékeket, amelyek a legjobban vagy legrosszabbul teljesítenek.
Előfordulhat, hogy az árucikkek ezen sorrendje teljesen eltérő eredményt ad, mint az árucikkek nettó érték alapján történő sorbarendezése, ugyanis lehet hogy egy termékből nagyon sokad ad el drágán, de mégis ennek a legkisebb az összesített profit értéke, ha az árrés túl alacsony.
Árrés
A fentebb leírtak az árrés számításra is érvényesek. Itt azonban a program nem az eladási és beszerzési értékek hányadosát összegzi, hanem az eladási értékek összegét osztja a beszerzési értékek összegével. Az árucikkekhez fix árrés is meghatározható.
Példa 1.:
Beszerzés 1 db, 10 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 20 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 30 Ft-ért
Eladás 2 db, 100 Ft-os egységáron.
Az árrés ebben az esetben 566,67%, mivel az eladás alkalmával 200 Ft bevétel keletkezett, továbbá ezen 2 db eladásakor a 10 Ft-ért és a 20 Ft-ért (összesen 30 Ft) vásárolt árucikkek lettek eladva.
((200 Ft / 30 Ft)-1)*100%=566,67%
Példa 2.:
Beszerzés 1 db, 10 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 20 Ft-ért
Beszerzés 1 db, 30 Ft-ért
Eladás 2 db, 30 Ft-os egységáron.
Eladás 1 db, 60 Ft-os egységáron.
Az árrés ebben az esetben 50%, mivel az eladások alkalmával összesen 90 Ft bevétel keletkezett, továbbá az összes beszerzés fel lett használva, amelyek összértéke 10 Ft + 20 Ft + 30 Ft = 60 Ft volt.
((90 Ft / 60 Ft)-1)*100%=50%
Eladás - Beszerzés
Ez a lekérdezés egyszerűen az adott időszakra (vagy árucikkre, partnerre) vonatkozóan összeadja az eladás és számla ügylet típusok nettó értékét és ebből kivonja a beszerzés ügyletek nettó értékét.
Ezen adat tartalom választásakor az grafikonra nincs hatással a Típus szűrőmező.
Fontos tudni, hogy ez a grafikon teljesen eltérő eredményt is adhat, mint a Profit grafikon. Például ha januárban volt csak beszerzés (pl.: 100 Ft értékben), ami februárban lett eladva (például 150 Ft értékben), akkor a havi bontásban megjelenített grafikonon szereplő adatok:
Eladás-Beszerzés adattartalom esetében:
Januárban -100 Ft, februárban +150 Ft.
Profit adattartalom esetében:
Januárban 0 Ft, februárban +50 Ft.
A profit grafikonok (eladás-beszerzés, árrés, profit) csak az EXTRA és MAX termék esetében érhetőek el, a LITE és PLUS változatban nem.