Egy árucikk felvitelekor legalább a megnevezés és a mértékegység megadása kötelező, minden más opcionális.
Megnevezés
A termék vagy szolgáltatás megnevezése, amely a számlán és más bizonylatokon is megjelenik. Ezen megnevezés alapján kereshet az árucikk listában .
A felvitt árucikk megnevezés automatikusan bekerül a fordítások közé.
Az árucikk megnevezéséhez használható a kalap (^) és a kettőskereszt (#) speciális karakter. A ^ karakter a jobb oldali Alt+3 billentyűvel érhető el és segítségével manuális sortörést lehet eszközölni. A # karakter a jobb oldali Alt+X billentyűvel írható be és ez után megjelenő szövegek a bizonylatokon nem kerülnek feltüntetésre, de a program bármely részén lehet látni ezen adatokat és szűrni is lehet rá. Ha két kettőskereszt karakter közé ír egy szöveget, akkor az a bizonylatokon nem kerül feltüntetésre. Például ha ezt írja be:
Zöld Alma^Érett nagy egészséges#rejtett adat
Akkor ez lesz látható a bizonylaton:
Zöld Alma
Érett nagy egészséges
Mértékegység
A megnevezett termék vagy szolgáltatás mennyiség egysége. Például: db, darab, óra, kg, alkalom, stb. Célszerű rövidített megnevezést használni, mivel az itt megadott mértékegység a bizonylatokra is feltüntetésre kerül.
A Beállítások főmenüben a Működés gomb megnyomása után az Alapértelmezések fül alatt beállítható az a mértékegység, amelyet a leggyakrabban használni szeretne, így nem kell minden árucikk felvitelekor ezt meghatározni.
A mértékegységhez kapcsolódóan a Készlet fül alatt az Eladási egység és Beszerzési egység beviteli mezőkben meghatározható, hogy milyen egységben lehessen az árucikket eladni, vagy beszerezni. Az alapbeállítás 0,0001. Példák az eladási egység beállítására:
1: csak egész darabok lesznek eladhatóak, tört mennyiségek nem (üzenet: “mezőbe egész számot kell írni!”)
0,01: két tizedesjegy pontosságú mennyiség is eladható
5: csak ötös adagokban, tehát 5, 10, 15, 20, stb. mennyiség adható el egyszerre
A funkció megfelelő működéséhez fontos, hogy a Windows-ban a területi beállítások magyarra legyenek állítva (számok tizedes elválasztó jele a vessző legyen), mert ellenkező esetben a “mezőbe számot kell írni” üzenet jelenhet meg annak ellenére is, hogy szám szerepel a mezőben.
Csoport
Az árucikkek csoportokba rendezhetőek, így a grafikonokat és összegzéseket csoportok alapján is meg tudja tekinteni, valamint az Árlista nyomtatvány formátuma is áttekinthetőbb lesz. A lehetséges csoportok létrehozása és módosítása, törlése az Árucikkek főmenüponton belül az Árucikk csoportok gombon kattintva végezhető el.
Cikkszám
Az árucikkekhez tetszőleges egyedi azonosító szám rendelhető, amellyel egyszerűsíthető a keresés, vagy gyorsabban beazonosítható egy termék. Ez a funkció akkor érhető el, ha a Beállítások főmenü Program gombjának megnyomása után a Főbb funkciók fül alatt a Cikkszám kezelés kapcsoló be van kapcsolva.
A Beállítások főmenü Nyomtatás gombjának megnyomása után a Bizonylatok fül alatt meghatározható, hogy a számlákra és más bizonylatokra is fel szeretné-e tüntetni a cikkszámot, vagy csak belső nyilvántartásra szolgál.
A cikkszámokat mindig egyedileg kell meghatározni, nincs lehetőség ezek automatikus generálására.
Vtsz/Szj
A vtsz/szj számokat a számlákon nem kötelező megadni. Ha a bizonylatra írt árucikkek közül legalább egy esetén ki van töltve a vtsz/szj mező az Új Tétel ablakban, akkor a bizonylatokra a tételek listájához megjelenítésre kerül a nyomtatványon a Vtsz/Szj oszlop. Ha egyik tétel sem tartalmaz ilyen információt, tehát ha a tételek szerkesztésekor a beviteli mező üres marad, akkor a számlákról és más bizonylatokról eltűnik a vtsz/szj oszlop is.
Tetszőlegesen manuálisan is hagyományos módon kitölthető a Vtsz/Szj szövegbeviteli mező, illetve használható a tőle jobbra lévő vtsz gomb megnyomása után megjelenő “VTSZ, TARIC számok” ablak is. Ha ebben a listában nem található a kívánt szám, akkor a Vtsz/Szj szövegbeviteli mezőbe ettől függetlenül beírható tetszőleges érték.
Ha a vtsz/szj helyett más hivatalos azonosító számot kíván feltüntetni, akkor a Beállítások főmenüben kattintson a Nyomtatás gombra, majd a Számla fül alatt az "Egyéb tétel adat megnevezése" beviteli mezőbe írja azt a megnevezést, amelyet látni szeretne a számlák tételeinél. Ez lehet a "Vtsz/Szj" is, de bármilyen tetszőleges oszlopfejléc szöveg megadható, viszont nem hagyható üresen ez a beviteli mező.
Ezen felül lehetőség van az árucikkhez megadni:
- eladási árat
- készlet kezelésre vonatkozó adatokat
- képet és hangot
- egyéb adatokat
- környezetvédelmi termékdíjat
Árucikk duplikálás
Az Árucikk listán a duplikálni kívánt árucikken jobb egérgombbal kattintva, majd a Duplikálás sort választva létrehozható egy új árucikk a kijelölt tétel alapján (ugyanez a művelet elvégezhető a CTRL billentyű és a Új árucikk gomb használatával, vagy a CTRL+Insert billetyűkombinációval).