Minden ügyletre legalább egy tételt rá kell írni az Új ügylet ablakban az alsó részen található táblázat felett az Új tétel gombbal. A tétel adatai közvetlenül is megadhatóak, illetve lehetőség van az Árucikk listából történő választásra is.
Árucikk listából történő választáshoz az Új tétel gomb megnyomása után az Enter billentyű, vagy a Választás gomb, illetve az Alt+V billentyű használható. Ekkor megjelenik az Árucikk lista ablak, ahol a legfelső sor lesz kijelölve és nem lesz beállítva speciális szűrés sem, csak a Típus szűrés, amely alapértelmezetten az Eladhatóak opcióra lesz állítva, azaz ilyenkor az árucikk lista ablakban csak az eladhatóként megjelölt árucikkek jelennek meg. Az, hogy az árucikk eladható legyen-e, az Árucikk módosítás ablakban a Készlet fül alatt szabályozható.
Ha több hasonló tételt kíván az ügyletre rögzíteni, akkor a Választás gomb, vagy az Enter billentyű közben a CTRL billentyű nyomvatartásával érhető el, hogy az Árucikk lista ablak úgy jelenjen meg, ahogyan az előző választás alkalmával volt, tehát ilyenkor megőrzésre kerülnek a szűrések és a pozíció is.
Ha az ügyletre a tételeket mindig az Árucikk lista ablakból választja ki, akkor célszerű beállítani a Beállítások főmenü Működés gombjára kattintva az Alapértelmezések fül alatt a Tételválasztás legördülő menüben a "Mindig árucikk listából" lehetőséget, így az Új tétel gomb megnyomására rögtön az Árucikk lista ablak jelenik meg, nincs szükség a választás gombra, vagy az Enter billentyűre. Ebben az esetben használható az INS és CTRL+INS billentyű az Új ügylet ablakban.
Az Árucikk lista ablakban a kiválasztás elvégezhető dupla kattintással a megfelelő soron, Enter billentyűvel, vagy az Alt+V billentyűvel.
Árucikk listából történő választás esetén átíródnak a főbb adatok, de ezek felülbírálhatóak lesznek.
A ügyletekre a tételek vonalkód olvasó készülékkel is felvihetőek.
Új ügylet készítésekor a korábban felvitt tételre kattintva jobb egérgombbal, majd a Duplikálás menüpontot választva a tétel duplikálható a bizonylaton.
A Beállítások főmenüben a Működés gombra kattintva a “Bizonylat készítésekor tétel tárolása az árucikk listába” kapcsolóval szabályozható, hogy ha egy új tételt ír az ügyletre, amely nem az árucikk listából lett választva, akkor az automatikusan az Árucikk listába is tárolásra kerüljön-e annak érdekében, hogy a későbbiek folyamán az árucikk adatait már ne kelljen legépelni, hanem az Árucikk lista ablakból választható legyen.
Megjegyzés
Tetszőleges egyedi szöveg adható meg a tételhez, amely a bizonylaton közvetlenül a tétel megnevezése alatt lesz látható. A tételek megadása során célszerű rövidebb tétel megnevezést használni és a tételhez tartozó hosszabb leírásokat a tételhez tartozó megjegyzéshez megadni.
Megnevezés
Bizonylatra kerülő tétel megnevezés. Az Árucikk főbb adatok témakörben írt speciális karakterek is használhatóak.
Mennyiség
Az a mennyiség, amelyet az ügyletre szeretne írni. Megadható negatív érték is. Ha negatív mennyiséget ad meg, akkor a raktármozgás ellentétes irányú lesz. Ilyen esetben célszerű az egységárat pozitív számként megadni, mert ha a mennyiség és az egységár is negatív, akkor a kettő szorzata pozitív lesz.
A tört mennyiségek megadásához kérjük használja a tizedestört alakot, tehát például "0,5" kifejezést az "1/2" helyett.
A mértékegységhez kapcsolódóan az Árucikk lista ablakban az Árucikk módosítása esetén a Készlet fül alatt az Eladási egység és Beszerzési egység beviteli mezőkben meghatározható, hogy milyen egységben lehessen az árucikket eladni, vagy beszerezni, tehát milyen mennyiséget engedélyezzen a program az új tétel ablakban. Az alapbeállítás 0,0001. Példák az eladási egység beállítására:
1: csak egész darabok lesznek megadhatóak, tört mennyiségek nem (üzenet: “mezőbe egész számot kell írni!”)
0,01: két tizedesjegy pontosságú mennyiség is beírható lesz
5: csak ötös adagokban, tehát 5, 10, 15, 20, stb. mennyiség írható a mennyiség beviteli mezőbe
A funkció megfelelő működéséhez fontos, hogy a Windows-ban a területi beállítások magyarra legyenek állítva (számok tizedes elválasztó jele a vessző legyen), mert ellenkező esetben a “mezőbe számot kell írni” üzenet jelenhet meg annak ellenére is, hogy szám szerepel a mezőben.
Mértékegység
A megadott mennyiség mértékegysége, például darab, alkalom, db, óra, kg, stb.
Vtsz/Szj
Számlák és szállítólevelek esetében az árucikk főbb adatainál leírtak szerint.
Forrás- vagy célraktár
Készletnyilvántartás és több raktár használata esetén melyik raktárra vonatkozzon a mennyiség mozgása.
Áfakulcs
A tételhez tartozó áfakulcs, amelyet a Beállítások főmenü Áfakulcsok gombja után megadottak közül lehet kiválasztani.
Kedvezmény
Tetszőleges százalékos alapú kedvezmény.
Ár
Megadható a
- normál nettó egységár
- normál bruttó egységár
- kedvezmény százalékkal csökkentett nettó egységár
- kedvezmény százalékkal csökkentett bruttó egységár
Ezen négy beviteli mező bármelyikének kitöltése esetén a program automatikusan kitölti a többi beviteli mezőt.
Tételek sorrendje
Az ügyleten szereplő tételek sorrendje ugyanúgy változtatható a táblázat fejlécén kattintva, mint bármely más táblázat esetében, de további lehetőségként tetszőleges egyedi sorrend is alkalmazható az alábbiak szerint:
Kattintson a tételek táblázatának legelső, # Sorszám feliratú oszlopának fejlécén a felviteli sorrend szerinti rendezéshez, majd a jobb egérgombbal valamelyik tételen kattintva az előugró menüből válassza a "Mozgatás fentebb", "Mozgatás lentebb" menüpontokat, vagy a megfelelő tétel kiválasztása után használja a CTRL + FEL / LE billentyűket a sorrend megváltoztatásához. A sorrend megváltoztatása csak akkor lehetséges, ha a rendezés a # Sorszám oszlop szerintire van beállítva.
A bizonylatokon a tételek sorszámozása bekapcsolható és kikapcsolható a Beállítások főmenüben a Nyomtatás gombon kattintva a Bizonylatok fül alatt a "Tételsorszámozás feltüntetés" kapcsolóval.