Áfakulcs kiválasztása az alábbi részeknél szükséges:
- az árucikkek ár adatainak megadásánál
- új ügylet készítésénél
- új ügyletre tételek felírásakor
Az áfakulcs meghatározza az adott összeghez tartozó általános forgalmi adó százalékos mértékét, valamint az áfakulcshoz tartozik egy megnevezés és több egyéb információ is. Ha az adatokat nettóban adja meg, akkor a program a kiválasztott áfakulcs százalékos mértéke alapján automatikusan kiszámolja a bruttót. Fordított esetben, ha a bruttót adja meg, akkor a program a kiválasztott áfakulcs százalékos mértéke alapján automatikusan kiszámolja a nettót.
Mindig csak olyan áfakulcs választható ki, amely a Beállítások főmenü Áfakulcsok gombjának megnyomása után létre lett hozva.
Általánosságban elmondható, hogy a számla adattartalmára, az alkalmazandó áfakulcsra, valamint a szükséges feltüntetendő feliratokra vonatkozóan könyvelője tud tájékoztatást nyújtani, mivel az alkalmazandó áfakulcs számos tényezőtől, köztük az eladó és vevő cégformájától, adózási módjától és az ügylet speciális jellegétől is függ. Mi a szoftver üzemeltetési kérdéseiben tudunk segíteni.
Új áfakulcs létrehozása
Az Áfakulcsok ablakban az Új áfakulcs gomb megnyomása után létrehozható egy olyan új áfakulcs, amelyet később valamely árucikkhez, vagy egy ügylethez alkalmazni szeretne. Azonos százalékos értékű áfakulcsból egyszerre mindig csak egy lehet az áfakulcsok listáján. Új áfakulcs létrehozásánál az alábbi mezőket kell kitölteni:
Áfakulcs %
Itt 0 és 100 között tetszőleges szám megadható. Ha például a 25-öt írj a beviteli mezőbe, akkor az azt jelenti, hogy a program a bruttó értékek kiszámításához a nettót 25%-al növelni fogja, azaz 1,25-el szorozza.
Megnevezés
Az áfakulcs hosszabb megnevezése, amelynek segítségével ki lehet választani a különböző ablakokban az áfakulcsot, valamint ez a megnevezés az ügyletek áfakulcs szerinti bontásában is feltüntetésre kerül. Ha nem 0%-os áfakulcsról van szó, akkor ide egyszerűen a százalékjellel kiegészített áfakulcsot kell írni.
A felvitt áfakulcs megnevezés, rövidítés és leírás automatikusan bekerül a fordítások közé.
Rövidítés
Az a rövid leírás, amely a bizonylatokon a tételek táblázatában megjelenítésre kerül. Ha nem 0%-os (vagy adómentes) áfakulcsról van szó, akkor ide a megnevezéssel azonos módon, egyszerűen a százalékjellel kiegészített áfakulcsot kell írni, például a 27% szöveget.
Nagy jelentőssége van a rövidítésnek, mert ezen mező alapján történik a NAV Online Számla adatszolgáltatáskor a NAV felé beküldött, tételhez tartozó áfakulcs meghatározása is! Speciális nulla százalékos, vagy áfamentes / adómentes / áfa törvény hatályán kívüli kulcs alkalmazása esetén mindenképpen ügyeljen rá, hogy a megfelelő, lentebb részletezett rövidítés legyen megadva. Ezen esetekben ne használjon se pontot, se idézőjelet, se egyéb speciális karaktert, hanem pontosan úgy adja meg a programban, ahogy a lenti szövegben szerepel. A rövidítés lehet nagybetűs, vagy kisbetűs is, mindkét változat esetén megfelelő lesz az adatszolgáltatás.
Leírás
Ide célszerű az áfakulcshoz kapcsolódó hosszabb leírást megadni abban az esetben, ha jogszabály írja elő az áfakulcshoz tartozó egyedi szöveg feltüntetését. (például fordított áfás számlák esetében)
Általában ezt a mezőt üresen lehet hagyni.
Áfatartalom és bruttó feltüntetése
Bizonyos esetekben (például fordított áfás számla) a jogszabály azt írhatja elő, hogy egy adott áfakulcs esetében a bizonylatokon nem tüntethető fel sem áfatartalom, sem bruttó érték. Ezen speciális esetekben kapcsolja ki az "Áfatartalom és bruttó feltüntetése" kapcsolót.
Ez legyen az alapértelmezett áfakulcs
Itt is beállítható, hogy az adott áfakulcs legyen az alapértelmezett áfakulcs, amely egy új árucikk vagy ügylet tétel létrehozásakor be lesz állítva.
Áfakulcs módosítása
Az áfakulcsok százalék értéke csak akkor módosítható, ha még nincs olyan ügylet , amelynek az egyik tételénél az adott áfakulcs lett kiválasztva. Ha ügylet tétel még nem tartozik az áfakulcshoz, de esetleg az árucikk listán már valamilyen árucikk árához az adott áfakulcs ki lett választva, akkor elvégezhető az áfakulcs százalékos értékének módosítása és ilyenkor az árucikk bruttó ára az újonnan megadott áfakulcs alapján változni fog.
Ha a módosítandó áfakulcs már valamelyik kiállított ügylet tételéhez hozzá lett rendelve (ebben az esetben az áfakulcs módosításakor megjelenik egy figyelmeztető üzenet is), akkor csak a további adatok (megnevezés, leírás, stb.) módosíthatóak, de a módosítás a már elkészült ügyletekre vonatkozóan visszamenőleg nem érvényesül, csak az újonnan kiállított ügyletekre.
Ha az áfakulcs már valamely ügylet tételéhez hozzá lett rendelve, akkor a százalék értékének változása úgy oldható, hogy Új áfakulcsot hoz létre az Új áfakulcs gombbal és ott adja meg az új százalékos értéket. Ezután a régi áfakulcs akár törölhető is.
Áfakulcs törlése
Az áfakulcs csak akkor törlődik ténylegesen az adatbázisból, ha egyetlen árucikk árához sincs hozzárendelve, és nincs egyetlen olyan ügylet sem, amelynek tételéhez az adott áfakulcs lett választva.
Ellenkező esetben az áfakulcs csak töröltként lesz megjelölve, ami azt jelenti, hogy az Áfakulcs ablak táblázatában a "Töröltek is" jelölőnégyzet bekapcsolásával ismét előhozható és megtekinthető, de egy új ár, vagy ügylet tétel létrehozásakor a töröltként megjelölt áfakulcsok nem választhatóak.
Alapértelmezett áfakulcs
Egy új árucikk felvitele, vagy egy ügyletre új tétel létrehozása során a program az áfakulcs legördülő listában mindig az alapértelmezettként kiválasztott áfakulcsot állítja be, ezért az alapértelmezett áfakulcsnak azt az áfakulcsot állítsa be, amelyet általában a leggyakrabban használni szeretne.
Az alapértelmezés kiválasztásához kattintson az Áfakulcsok táblázat valamely során a jobb egérgombbal és az előugró menüből válassza a "Beállítás alapértelmezettnek" menüpontot, vagy kattintson a Módosítás gombon és jelölje be az "Ez legyen az alapértelmezett áfakulcs" kapcsolót.
Árucikkek áfakulcsának megváltoztatása egyenként
Egy árucikk aktuális árához tartozó áfakulcsának megváltoztatásához az Árucikk lista ablakban válassza ki az árucikket és kattintson a Módosítás gombon, majd az Árak fül alatt legördülő listából kiválasztható az új áfakulcs.
Árucikkek áfakulcsának megváltoztatása csoportosan
Ha több árucikk aktuális árához tartozó áfakulcsát szeretné megváltoztatni, akkor az Árucikkek ablakban jelöljön ki több árucikket, majd kattintson a Módosítás gombon. A megjelenő "Csoportos árucikk módosítás" ablakban kapcsolja be az áfakulcstól balra található jelölőnégyzetet és válassza ki a legördülő listából a megfelelő áfakulcsot. A Rendben gomb megnyomása után a kiválasztott árucikkek aktuális árához tartozó áfakulcs átállításra kerül. Ezzel egyidejűleg a nettó árak változatlanok maradnak, de az árucikkek bruttó ára az újonnan kiválasztott áfakulcs alapján kerül újra kiszámításra.
0%-os, Adómentes, Áfamentes, Nulla százalékos kulcsok
Az alábbiakban összegezzük a nulla százalékos, áfamentes, adómentes és egyéb speciális áfakulcsok használatát, mely nagy vonalakban iránymutatást nyújthat, azonban mindeképpen kérje könyvelője segítségét, ha bizonytalan abban, hogy melyik áfakulcsot kell alkalmazni egy adott ügyben.
Szoftverünkben alapértelmezetten nem található meg minden speciális áfakulcs, ezért szükség szerint létre kell hozni azokat a fenti leírás szerint. A módosításokat a Beállítások főmenü Áfakulcsok gombjára kattintva tudja elvégezni az Új áfakulcs felvitele vagy Módosítás gombra kattintva.
Normál 0%-os áfakulcs
2024-től kezdődően lehetőség van olyan normál nulla százalékos áfakulcs használatára, amely esetében nem áfamentes, vagy adómentes lesz a tétel, hanem egyszerűen 0%-os áfakulcsú. Jelenleg ezt a 0%-os áfakulcsot napilapok esetén kell alkalmazni.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 2024. január 1-jétől hatályos 82. § (4) bekezdése alapján új, 0%-os adómérték alkalmazandó a törvény – ugyanezen időponttól hatályos – 3/B. számú mellékletében meghatározott termékekre, azaz a napilapokra, vagy a hetente legalább négyszer megjelenő kiadványokra.
Szoftverünkben ennek használatához hozzon létre olyan új áfakulcsot, ahol idézőjelek nélkül az Áfakulcs “0%”, a Megnevezés “0% napilap” vagy “normál nulla”, a Rövidítés pedig “0%”, majd a későbbiekben az adott tételeknél ezt az áfakulcsot használja, hogy a NAV adatszolgáltatás megfelelő legyen.
Amennyiben a számszerűen 0% áfatartalmú áfakulcs esetében nincs semmi egyéb olyan megjelölés, amely az áfakulcs egyéb speciális jellegére utalna (például fordított adózás, alanyi mentesség, stb.), akkor szoftverünk a 0% megnevezésű és 0% rövidítéssel rendelkező áfakulcsok esetén is a számlákat a napilapokra vonatkozó normál 0% jelzéssel fogja beküldeni.
Adómentes számlák
Az áfakulcsok rövidítéséhez az alábbi kódok tüntethetők fel:
- AAM - Alanyi adómentes
- TAM - „tárgyi adómentes” ill. a tevékenység közérdekű vagy speciális jellegére tekintettel adómentes
- KBAET - adómentes Közösségen belüli termékértékesítés, új közlekedési eszköz nélkül
- KBAUK - adómentes Közösségen belüli új közlekedési eszköz értékesítés
- EAM - adómentes termékértékesítés a Közösség területén kívülre (termékexport harmadik országba)
- NAM - egyéb nemzetközi ügyletekhez kapcsolódó jogcímen megállapított adómentesség
Áfa törvény hatályán kívüli (á.h.k.)
Az áfakulcsok rövidítéséhez az alábbi kódokat alkalmazhatja:
- ATK - Áfa tárgyi hatályán kívül
- EUFAD37 - Áfa tv. 37. §-a alapján másik tagállamban teljesített, fordítottan adózó ügylet
- EUFADE - Másik tagállamban teljesített, nem az Áfa tv. 37. §-a alá tartozó, fordítottan adózó ügylet
- EUE - Másik tagállamban teljesített, nem fordítottan adózó ügylet
- HO - Harmadik országban teljesített ügylet
Fordított adózás
A következő megjelölésekre fontos ügyelni belföldi fordított adózású ügyletek esetén: az áfakulcs rövidítéséhez az "fa" vagy megnevezéséhez a "fordított adózás" kifejezést tüntesse fel.
Egy számlán belül nem használható fordított áfás és normál áfás tétel, mivel a fordított áfafizetés az egész számlára vonatkozik. Ha fordított áfás és normál áfás tételt is számlázni szeretne, akkor ez külön számla készítésével oldható meg.
Amennyiben külföldi fordított adózású bizonylatot állít ki, akkor a fenti bekezdésben szereplő EUFAD37 vagy EUFADE kódokat szükséges használni.
Különbözet szerinti adózás:
Az áfakulcsok megnevezéséhez az alábbi megkülönböztetések tüntethetők fel:
- utazási iroda
- használt cikk
- műalkotás
- gyűjtemény
- régiség
Az áfakulcs rövidítéshez a "ka" megjelölést vagy megnevezéséhez a "különbözet" jelölést és a kategóriát (utazási iroda, használt cikk, stb.) tüntesse fel a különbözeti áfakulcs használatához.
Fontos, hogy amennyiben az AXEL PRO Programban a Beállítások alatt az Áfakulcsok menüpontban az adott áfakulcsnál a Rövidítés mezőben az áfakódon kívül más is szerepel, akkor az áfakódot zárójelbe kell tenni, például “a.m. (AAM)”
Ezen speciális áfakulcsok esetén a NAV adatszolgáltatáshoz kiemelten fontos, hogy a megfelelő rövidítést használja az áfakulcs megadásakor!